Mount Everest – widok na południowo-zachodnią ścianę, po raz pierwszy zdobytą w 1975 r. Mount Everest – widok na południowo-zachodnią ścianę, po raz pierwszy zdobytą w 1975 r. Shutterstock
Środowisko

Szczyt polityczny

Ważący niemal 500 kg teodolit, za pomocą którego w połowie XIX w. po raz pierwszy zmierzono wysokość Everestu.SSPL/Forum Ważący niemal 500 kg teodolit, za pomocą którego w połowie XIX w. po raz pierwszy zmierzono wysokość Everestu.
Koniec z anarchią, chaosem i zamieszaniem w Himalajach. Przez ponad półtora wieku naukowcy nie mogli się dogadać, jak wysoki jest Mount Everest, więc w rozwiązaniu problemu pomogli im politycy. Zdecydowali, że najwyższa góra świata ma 8848,86 m. Roma locuta, causa finita.

Dokładnie rzecz biorąc, tym razem nie był to Rzym, ale Chiny i Nepal. Te dwa kraje zdecydowały, że pora zakończyć ciągnącą się od połowy XIX w. historię pomiarów najwyższej góry świata. Pomiarów, które zamiast zmierzać do szczęśliwego finału, wprowadzały coraz większy chaos na mapach i w podręcznikach. Jedni twierdzili, że Everest ma 8848 m n.p.m., inni, że jest o 2 m wyższy, a jeszcze inni, że ma „tylko” 8844 m. W końcu Chiny i Nepal, na których terytorium Everest się znajduje, postanowiły zrobić z tym porządek.

Wiedza i Życie 3/2021 (1035) z dnia 01.03.2021; Geografia; s. 50
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >