Albatrosy czarnobrewe zamieszkują głównie rejon Oceanu Południowego. Gniazdują na wybrzeżach wysp, a ich najliczniejsze kolonie znajdują się na Falklandach. Albatrosy czarnobrewe zamieszkują głównie rejon Oceanu Południowego. Gniazdują na wybrzeżach wysp, a ich najliczniejsze kolonie znajdują się na Falklandach. BE&W
Środowisko

Nadmorscy lotnicy

Samce fregaty wielkiej w okresie godowym nadymają worek czerwonej skóry ­powietrzem i w ten sposób starają się zaimponować samicom.Shutterstock Samce fregaty wielkiej w okresie godowym nadymają worek czerwonej skóry ­powietrzem i w ten sposób starają się zaimponować samicom.
Jedne śpią w locie, a inne szybują nawet podczas sztormu. Ptaki z rodziny fregat i albatrosów są niekwestionowanymi władcami nadmorskich przestworzy.

W XV w. Krzysztof Kolumb podczas jednej ze swych podróży zauważył dziwną manierę ptaków z rodziny fregat. W dzienniku pokładowym zanotował: ptaki te nie siadają na morzu ani nie odlatują od lądu dalej niż na kilkadziesiąt kilometrów. Kilka wieków później, tj. w XIX w., Karol Darwin podczas pobytu na wyspach Galapagos nazwał fregaty kondorami oceanów, bo potrafiły przez wiele dni szybować w powietrzu. Obecnie wiadomo, że równie wyśmienitymi lotnikami są ptaki z rodziny albatrosów. W erze żaglowców wierzono, że tkwią w nich dusze zmarłych marynarzy, a na dodatek ich zabicie przynosi nieszczęście.

Wiedza i Życie 4/2021 (1036) z dnia 30.03.2021; Ornitologia; s. 32
Reklama