Morze Karaibskie – to tu znikają tajemnicze wędrowne fale oceaniczne. Morze Karaibskie – to tu znikają tajemnicze wędrowne fale oceaniczne. Shutterstock
Środowisko

Gwizdek Rossby’ego

Morze Karaibskie „słychać” nawet w kosmosie.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Istnieje pewien rodzaj fal oceanicznych, które wędrują wokół Ziemi. Nie można ich dostrzec, jeśli nie ma się specjalnych instrumentów obserwacyjnych. Fale te bowiem – zwane od nazwiska ich odkrywcy falami Rossby’ego – mają zwykle wysokoś? odć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, za to olbrzymią długość, liczoną w setkach kilometrów. Pokonanie oceanu zajmuje im wiele miesięcy.

Kiedy fala Rossby’ego dociera do basenu Morza Karaibskiego, znika, by pojawić się po jego drugiej stronie. Naukowcy to dziwne zjawisko nazwali dziurą Rossby’ego. Ale energia falowania nie znika, lecz wchodzi w interakcje z dnem morskim, naciskając na nie. To właśnie efekt tych interakcji „słychać” w kosmosie. Najdziwniejsze, że sytuacja powtarza się regularnie co 120 dni. – Samo zjawisko przypomina trochę dmuchanie w gwizdek, tyle że tym razem gwizdkiem jest morze, a uchem – satelity mierzące oscylacje ziemskiego pola grawitacyjnego – mówi autor badań Chris Hughes z University of Liverpool. Ludzkie ucho nie może tego zarejestrować.

Artykuł o „gwizdku Rossby’ego” ukazał się w czerwcu (2016) w „Geophysical Research Letters”. Naukowcy nigdy wcześniej nie opisali takiego zjawiska.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 8/2016 (980) z dnia 01.08.2016; Sygnały; s. 13