Shutterstock
Środowisko

Morscy uciekinierzy

Aerozole morskie mogą na szereg sposobów powodować powstawanie chmur, nie tylko poprzez emisję siarczku dimetylowego, jak sugerowali autorzy ­hipotezy CLAW (wg P.K. Quinn i T. S. Bates, NOAA).Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Aerozole morskie mogą na szereg sposobów powodować powstawanie chmur, nie tylko poprzez emisję siarczku dimetylowego, jak sugerowali autorzy ­hipotezy CLAW (wg P.K. Quinn i T. S. Bates, NOAA).
Powietrze nad morzami i oceanami zawiera nie tylko leczniczy jod, lecz także toksyny, drobnoustroje i substancje wpływające na klimat. A kropelki odrywające się od powierzchni wody docierają aż do chmur.

Do połowy XX w. nie podejrzewano nawet, że wyrzucane w powietrze drobiny morskiej wody mogą wpływać na nasze zdrowie, tworzyć chmury, a nawet odpowiadać za wiele zmian klimatycznych. Dopiero w latach 50. w położonej po drugiej stronie Atlantyku jednej z największych na świecie oceanograficznych placówek badawczych Woods Hole Oceanographic Institution dwóch młodych naukowców – Duncan C. Blanchard i Alfred Woodcock – postanowiło sprawdzić, co unosi się w powietrzu nad morzem. Obaj uwielbiali eksperymenty.

Wiedza i Życie 8/2016 (980) z dnia 01.08.2016; Aerozole; s. 58
Reklama