Puszczyk mszarny (Strix nebulosa) w 2010 r. dołączył do listy gatunków lęgowych w Polsce. Pierwsze jego lęgi zanotowano w Lasach Sobiborskich na Lubelszczyźnie. Puszczyk mszarny (Strix nebulosa) w 2010 r. dołączył do listy gatunków lęgowych w Polsce. Pierwsze jego lęgi zanotowano w Lasach Sobiborskich na Lubelszczyźnie. Shutterstock
Środowisko

Twarz sowy

Przypominające uszy pióra na głowie uszatki nie mają nic wspólnego ze słuchem. Służą jedynie do wyrażania nastroju.Łukasz Łukasik Przypominające uszy pióra na głowie uszatki nie mają nic wspólnego ze słuchem. Służą jedynie do wyrażania nastroju.
Sowy właściwie od zawsze wywołują w ludziach różne emocje. W jednej kulturze budzą lęk, w drugiej rodzą podziw i symbolizują mądrość. Co sprawia, że mamy do nich taki niejednoznaczny stosunek?

Mitów i przesądów na temat sów nie brakuje zwłaszcza w kulturze słowiańskiej. W dawnych wierzeniach demoniczna strzyga, spijająca krew ludzi i zwierząt, często przybierała postać sowy. I w ogóle pojawienie się sowy w pobliżu ludzkich siedlisk nie zwiastowało niczego innego, tylko śmierć i nieszczęście. Być może trudno w to uwierzyć, ale również dziś, w XXI w., sowa ciągle wzbudza w ludziach mieszane uczucia. Zwłaszcza w środowiskach wiejskich nadal panuje zabobonne przekonanie, że nawoływanie sów, zwłaszcza pójdźki czy puszczyka, zwiastuje nieszczęście.

Wiedza i Życie 4/2016 (976) z dnia 01.04.2016; Ornitologia; s. 40
Reklama