Skorupa ziemska powstająca w ryftach śródoceanicznych w chwili zastygnięcia zostaje trwale namagnesowana zgodnie z aktualnym kierunkiem sił ziemskiego pola magnetycznego. Każda warstwa ma swoją odpowiedniczkę po drugiej stronie ryftu. Skorupa ziemska powstająca w ryftach śródoceanicznych w chwili zastygnięcia zostaje trwale namagnesowana zgodnie z aktualnym kierunkiem sił ziemskiego pola magnetycznego. Każda warstwa ma swoją odpowiedniczkę po drugiej stronie ryftu. Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz
Środowisko

Globalne puzzle

Ułożenie lądów tworzących dawny superkontynent Pangea – rekonstrukcja dokonana została w 1966 r. i znana jest powszechnie jako tzw. dopasowanie Bullarda. Jej twórcami byli Alan Smith, Jim Everett i Edward Bullard.Wikipedia Ułożenie lądów tworzących dawny superkontynent Pangea – rekonstrukcja dokonana została w 1966 r. i znana jest powszechnie jako tzw. dopasowanie Bullarda. Jej twórcami byli Alan Smith, Jim Everett i Edward Bullard.
Dlaczego kontynenty nie stoją w miejscu, a ich przeznaczeniem jest wieczna tułaczka? Dokładnie pół wieku temu grupa badaczy wyjaśniła, jak działa nasza planeta.

Gdybyśmy cofnęli się w czasie o zaledwie pół stulecia i oznajmili żyjącym wówczas ludziom, że zamieszkiwany przez nich ląd nie stoi w miejscu, lecz przesuwa się powoli, zapewne popukaliby się w czoło. Grunt pod stopami jawił się jako nieruchomy. Nawet dziś wielu osobom trudno uwierzyć w to, że kontynenty, niczym wieczni pielgrzymi, są od miliardów lat stale w drodze, a nasza planeta z tego powodu nieustannie, choć bardzo powoli, zmienia swoje oblicze. Jeszcze mniej osób wie, dlaczego właściwie kontynenty się przemieszczają.

Wiedza i Życie 2/2016 (974) z dnia 01.02.2016; Geologia; s. 24
Reklama