Wilki, podobnie jak niektóre psy, lubią dokładnie tarzać się w pożywieniu, które im smakuje i które wydziela intensywny zapach. Wilki, podobnie jak niektóre psy, lubią dokładnie tarzać się w pożywieniu, które im smakuje i które wydziela intensywny zapach. Darek Karp
Środowisko

Pokochać wilka

Bystry to typowy przedstawiciel gatunku wilka szarego. Drapieżniki te zamieszkują ogromne obszary Azji, Europy i Ameryki Północnej.Darek Karp Bystry to typowy przedstawiciel gatunku wilka szarego. Drapieżniki te zamieszkują ogromne obszary Azji, Europy i Ameryki Północnej.
Każde pojawienie się tego drapieżnika wyzwala w nas ogromne emocje. Niestety, rzadko są to emocje pozytywne z zachwytu nad pięknem, mądrością i inteligencją tego zwierzęcia. Pora to zmienić.

Ogromna większość społeczeństwa postrzega wilka jako zło, źródło niebezpieczeństwa i zagrożenie. Nic dziwnego, jeśli od najmłodszych lat z pokolenia na pokolenie wpaja się dzieciom, jaki wilk jest okrutny. W XXI w. nadal straszy się nim dzieci. Trudno znaleźć bajkę o dobrym wilku. To wszystko sprawiło, że życie tego zwierzęcia nie należy do łatwych.

W dzisiejszych cywilizowanych czasach szacunku do wilków i innych dzikich zwierząt powinniśmy uczyć się od autochtonów zamieszkujących lasy, góry, prerie i bagna Ameryki bądź Azji.

Wiedza i Życie 2/2016 (974) z dnia 01.02.2016; Zoologia; s. 46
Reklama