Góra Sukkertoppen, wysokości 370 m, góruje nad miastem; lawina, która zeszła z jej zbocza w 2015 roku zabiła dwóch mieszkańców. Góra Sukkertoppen, wysokości 370 m, góruje nad miastem; lawina, która zeszła z jej zbocza w 2015 roku zabiła dwóch mieszkańców. Marzena Skubatz
Środowisko

Ocieplający się klimat odmienia życie polarnego miasteczka

Mapping Specialists
Jeszcze niedawno morze zamarzało tu każdej zimy. Jedno i drugie to dziś przeszłość. Fotoreportaż ze Svalbard, norweskiego archipelagu położonego w połowie odległości pomiędzy północnym krańcem Norwegii a biegunem północnym.

W Sekcji Archeo prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.

Pierwsze pęknięcia w betonowych ścianach swojego mieszkania Mark Sabbatini dostrzegł w 2014 roku. Sześć lat wcześniej przeprowadził się na Svalbard, norweski archipelag położony daleko na Morzu Barentsa w połowie odległości pomiędzy północnym krańcem Norwegii a biegunem północnym. Sabbatini należał do kategorii wędrownych pisarzy, a za koło polarne ściągnęła go obietnica kontaktu z otwartą, międzynarodową społecznością oraz… muzyka jazzowa.

Świat Nauki 7.2021 (300359) z dnia 01.07.2021; Zmiana klimatu; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Polarny tygiel"
Reklama