W prawo czy w lewo? Naukowcy ostro spierali się, czy delfiny podczas ruchu w trójwymiarowej przestrzeni preferują którąś ze stron ciała. W prawo czy w lewo? Naukowcy ostro spierali się, czy delfiny podczas ruchu w trójwymiarowej przestrzeni preferują którąś ze stron ciała. Universal Image Group i Getty Images
Środowisko

Delfiny: Badania ruchu wodnych ssaków wpędziły naukowców w pułapkę własnej percepcji

Badania nad asymetrycznością ruchów delfinów ujawniły konieczność opracowania nowego systemu kodowania zwrotów i obrotów tych zwierząt.Tony Wu/Nature Picture Library i Alamy Badania nad asymetrycznością ruchów delfinów ujawniły konieczność opracowania nowego systemu kodowania zwrotów i obrotów tych zwierząt.
Uważa się, że postęp naukowy dokonuje się wtedy, gdy dowiadujemy się czegoś nowego. Ale jest też postęp innego rodzaj – gdy odkrywamy, że problemem jest to, jak patrzymy na rzeczy, które chcemy poznać.

Ruchy ludzi nie są symetryczne; większość z nas preferuje jedną z kończyn i faktycznie włada nią sprawniej. Dotyczy to zarówno rąk, jak i nóg, a także całego ciała na przykład w przypadku gimnastyków, tancerzy, nurków i innych osób wykonujących obroty – zwykle wirują w jedną, ulubioną stronę.

Mózgi też nie funkcjonują symetrycznie. Jedna z wersji tej idei pokutuje od wielu lat w popularnej psychologii, w której charakteryzuje się ludzi według tego, która półkula u nich rządzi – lewa (osoby analityczne), czy prawa (kreatywne).

Świat Nauki 7.2021 (300359) z dnia 01.07.2021; Kognitywistyka zwierząt; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Badania ruchu delfinów wpędziły naukowców w pułapkę własnej percepcji"
Reklama