Znajdujące się w Omanie góry zbudowane ze skał płaszcza ziemskiego, zwykle schowanych wiele kilometrów pod powierzchnią Ziemi, zmieniają dwutlenek węgla w kamień. Znajdujące się w Omanie góry zbudowane ze skał płaszcza ziemskiego, zwykle schowanych wiele kilometrów pod powierzchnią Ziemi, zmieniają dwutlenek węgla w kamień. Juerg M. Matter
Środowisko

Dwutlenek węgla: Skały z płaszcza Ziemi mogłyby ułatwić działania chroniące klimat

Ciemny perydotyt jest skałą powszechnie występującą w płaszczu Ziemi. Reaguje z atmosferycznym dwutlenkiem węgla rozpuszczonym w deszczówce przenikającej do szczelin skalnych; w wyniku tej reakcji tworzą się białe żyły minerałów węglanowych.Peter Kelemen Ciemny perydotyt jest skałą powszechnie występującą w płaszczu Ziemi. Reaguje z atmosferycznym dwutlenkiem węgla rozpuszczonym w deszczówce przenikającej do szczelin skalnych; w wyniku tej reakcji tworzą się białe żyły minerałów węglanowych.
Wychodzące na powierzchnię skały płaszcza ziemskiego pochłaniają i zamieniają w skałę ogromne ilości dwutlenku węgla. Gdybyśmy zwiększyli intensywność tego procesu, moglibyśmy w każdym kilometrze sześciennym umieścić tony tego gazu rocznie.

Wadi Lawayni to pustynna dolina znajdująca się we wnętrzu gór Al-Hadżar przecinających Oman, kraj na Półwyspie Arabskim położony na wschód od Arabii Saudyjskiej. Do tej odległej doliny prowadzi tylko jedna droga gruntowa, która w pewnym momencie znika i przechodzi w żwir ze śladami opon samochodowych. Wody podziemne, które sporadycznie pojawiają się w dnie doliny, tworząc małe stawy, mają niebieskawy odcień – są nasycone solami alkalicznymi i zawierają sporo wodoru; czasami gazu jest tak dużo, że wypływająca spod ziemi woda syczy niczym szampan.

Świat Nauki 8.2021 (300360) z dnia 01.08.2021; Zmiany klimatu; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Skały z płaszcza Ziemi mogłyby ułatwić działania chroniące klimat"
Reklama