Ponad Kadya to jeden z tysięcy świętych gajów, czyli ściśle chronionych mateczników leśnych w Indiach. Stanowią one ostoję dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a znajdujące się w nich strumienie, stawy i źródła dostarczają wody pitnej, z której korzysta okoliczna ludność. Ponad Kadya to jeden z tysięcy świętych gajów, czyli ściśle chronionych mateczników leśnych w Indiach. Stanowią one ostoję dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a znajdujące się w nich strumienie, stawy i źródła dostarczają wody pitnej, z której korzysta okoliczna ludność. Zdjęcie Harsha Vadlamani
Środowisko

Święte gaje

Madhav Gadgil opiera się o drzewo mahua znajdujące się na terenie chronionym przez mieszkańców wioski Mendha w stanie Maharashtra.Zdjęcie Harsha Vadlamani Madhav Gadgil opiera się o drzewo mahua znajdujące się na terenie chronionym przez mieszkańców wioski Mendha w stanie Maharashtra.
Mieszkańcy indyjskich wsi przywracają prastare tradycje, ponieważ przynoszą im one korzyści ekologiczne

Był środek marca 2004 roku. Siedzieliśmy pod drzewem mahua (Madhuca longifolia). Przed nami roztaczał się krajobraz zalesionych wzgórz centralnych Indii. Posilaliśmy się ryżem, kiełkami fasoli i rybą w sosie curry. Od czasu do czasu pod nogi spadały nam mięsiste, mające słodkawy smak płatki kwiatów mahua. Nasz posiłek zakończyliśmy więc odświeżającym deserem. Moimi gospodarzami byli członkowie plemienia Gond mieszkający w wiosce Mendha znajdującej się w indyjskim stanie Maharashtra.

Świat Nauki 2.2019 (300330) z dnia 01.02.2019; Ochrona środowiska; s. 60
Reklama