Krater Wezuwiusza ma obecnie ok. 500 m średnicy i ponad 200 m głębokości. Krater Wezuwiusza ma obecnie ok. 500 m średnicy i ponad 200 m głębokości. Shutterstock
Środowisko

Wulkan mruczy, Neapol może spać spokojnie

W trybie katastrofalnym (po lewej) magma wypływa niechętnie i gromadzi się pod wulkanem. W trybie zwykłym (po prawej) wypływa częściej i w mniejszych ilościach.infografika: Zuzanna Sandomierska-Moroz W trybie katastrofalnym (po lewej) magma wypływa niechętnie i gromadzi się pod wulkanem. W trybie zwykłym (po prawej) wypływa częściej i w mniejszych ilościach.
Wezuwiusz, jeden z najgroźniejszych wulkanów świata, działa w dwóch trybach: przyczajonego kataklizmu i częstych małych erupcji.

Wezuwiusz to jeden z najgroźniejszych wulkanów świata. Nie dosyć, że jest zdolny do gigantycznych erupcji, to jeszcze w jego sąsiedztwie mieszkają 3 mln ludzi. Czy może dojść teraz do gigantycznego wybuchu, podobnego do tego, który w 79 r. zniszczył Pompeje? Naukowcy z Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu Jörn-Frederik Wotzlaw i Olivier Bachmann postanowili w tym celu zbadać maleńkie kryształki granatów, minerałów krystalizujących się w magmie zbierającej się w komorze pod wulkanem.

Wiedza i Życie 3/2022 (1047) z dnia 01.03.2022; Sygnały; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwójne życie Wezuwiusza"
Reklama