Półwysep Helski jest mierzeją usypaną przez Bałtyk w ciągu wielu tysięcy lat. Półwysep Helski jest mierzeją usypaną przez Bałtyk w ciągu wielu tysięcy lat. Shutterstock
Środowisko

Mierzeje: kruche ale bezlitosne kreski piasku na wodzie

Mierzeja Kurońska ma 98 km długości. Jej południowa część należy do obwodu kaliningradzkiego (Rosja), a północna – do Litwy.Indigo Mierzeja Kurońska ma 98 km długości. Jej południowa część należy do obwodu kaliningradzkiego (Rosja), a północna – do Litwy.
Ciągną się dziesiątkami kilometrów, a ich szerokość czasami nie przekracza nawet 100 m. Mierzeje to bardzo wrażliwe, ale też kłopotliwe dla zatok, kawałki lądu.

Na świecie są ich setki. Dużych i małych. Największe z nich, jak Mierzeja Arabacka na Morzu Azowskim i Mierzeja Kurońska na Morzu Bałtyckim, liczą ponad 100 km (pierwsza) lub prawie tyle (druga). My też mamy swoje dwie perełki: Mierzeję Wiślaną i Mierzeję Helską. Obie – jak wszystkie mierzeje – powstały w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Ich przyszły żywot, gdyby to zależało wyłącznie od samej natury, też nie byłby przesadnie długi. Tam, gdzie spotykają się ze sobą morze i ląd, historia naturalna rozgrywa się na naszych oczach.

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Geografia; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Kreski piasku na wodzie"
Reklama