Sekwencja zdjęć wykonanych 19 stycznia 2022 r. przez satelitę GOES-West pokazujących erupcję wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na Oceanie Spokojnym. Sekwencja zdjęć wykonanych 19 stycznia 2022 r. przez satelitę GOES-West pokazujących erupcję wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na Oceanie Spokojnym. Zuma / Forum
Środowisko

Tegoroczne megatsunami

Miało 90 m wysokości, a zrodził je wybuch wulkanu na Pacyfiku.

Naukowcy wciąż analizują potężną (najsilniejszą na Ziemi od trzech dekad) erupcję wulkaniczną z 15 stycznia 2022 r., która wstrząsnęła wyspiarskim państwem Tonga leżącym w południowej części Oceanu Spokojnego. Wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai eksplodował z siłą 5–10 megaton. Poruszył nie tylko skałami, ale też powietrzem i wodą.

Hydrolodzy z University of Bath w Wielkiej Brytanii zrekonstruowali teraz szczegółowo przebieg zdarzeń w pierwszych minutach po eksplozji. Pomogły im w tym dane z aparatury zainstalowanej na dnie oceanu wokół Nowej Zelandii odległej o jakieś 1500 km od miejsca wybuchu oraz z pływomierzy ustawionych na brzegach wielu pacyficznych wysp położonych w promieniu 2 tys.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Sygnały; s. 8
Reklama