Pampasowiec grzywiasty ma bardzo długie kończyny, które ułatwiają mu polowanie w wysokich trawach. Pampasowiec grzywiasty ma bardzo długie kończyny, które ułatwiają mu polowanie w wysokich trawach. Shutterstock
Środowisko

Zwierzęce puzzle

Charakterystyczne pasy okapi sprawiają, że zwierzę jest niewidoczne w gęstej dżungli.Shutterstock Charakterystyczne pasy okapi sprawiają, że zwierzę jest niewidoczne w gęstej dżungli.
W przypadku niektórych zwierząt można by uznać, że natura sobie z nich zażartowała, składając je z jakby niepasujących do siebie części.

Miliony lat ewolucji utrwalają tylko te cechy, które są bardziej przydatne niż inne w zmieniającym się środowisku. Z tego względu w naturze nie ma pomyłek, a jeśli nawet taka wystąpi, to ów wybryk jest eliminowany wcześniej czy później przez mechanizm doboru naturalnego. Czasami jednak nawet ekstremalnie dziwna cecha okazuje się przydatna, a organizmy ją posiadające rozwijają się szybciej i lepiej rozmnażają niż pozostałe. Dla ludzi mieszanka różnych cech ma sens, gdy zachowane są proporcje ciała, a wygląd zewnętrzny lub zachowanie zwierząt mieści się w naszym kanonie interpretacji i kojarzenia.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Inne spojrzenie; s. 10
Reklama