Shutterstock
Środowisko

Termity mogą podwyższyć temperaturę na Ziemi

Im cieplej, tym te owady intensywniej rozkładają materię organiczną. A efektem jest zwiększenie emisji związków węgla.

Prawidłowo funkcjonujący łańcuch zależności pokarmowych składa się z producentów, konsumentów oraz reducentów. Ci ostatni to najczęściej grzyby, mikroorganizmy oraz niektóre zwierzęta (np. owady), które odpowiadają za procesy rozkładu i gnicia materii organicznej. Wyświadczają przysługę całej biocenozie, ponieważ dzięki temu może ona zostać ponownie wykorzystana przez organizmy, a nie zalegać w „uwięzionej” postaci w martwych tkankach. Procesy te są jednak elementem subtelnego ekosystemu, którego równowagę łatwo zaburzyć. Jeżeli redukcja będzie zachodziła na zbyt małą skalę, w systemie zabraknie składników odżywczych i mineralnych. Jeśli zaś nazbyt intensywnie, to w obiegu znajdzie się ich nadmiar. Obecnie szczególnie duże problemy mamy ze związkami węgla (głównie CO2), które – wysyłane w nadmiernych ilościach do obiegu przyrodniczego – pogłębiają efekt globalnego ocieplenia.

Już od jakiegoś czasu naukowcy przewidywali, że wzrost globalnej temperatury przyczyni się do intensyfikacji rozkładu materii organicznej. Dotychczas jednak skupiano się przede wszystkim na mikroorganizmach. Z badań opublikowanych właśnie w „Science” wynika jednak, że są one tylko częścią problemu.

Autorzy przyjrzeli się termitom – powszechnie występującym owadom, które specjalizują się w rozkładzie drewna pozostałego po obumarłych drzewach. Przeprowadzili powtarzalne eksperymenty w 133 lokalizacjach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Okazało się, że o ile mikroorganizmy redukujące rozkładają materię organiczną z podobną intensywnością w każdej temperaturze, o tyle owady się aktywizują, kiedy robi się cieplej – aż 6,8-krotnie przy wzroście temperatury o 10 st. C.

Autorzy pracy zwracają uwagę na jeszcze jedną konsekwencję zmian klimatu. Dotychczas termity odgrywały istotną rolę w rozkładzie drewna przede wszystkim w tropikach, teraz ich zasięg może zacząć się zwiększać.

Te alarmujące dane to kolejne wyniki świadczące o tym, że globalne ocieplenie wywiera negatywny wpływ na ziemskie ekosystemy. I to na wielu płaszczyznach.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną