Shutterstock
Środowisko

Od rośliny do dzieła sztuki

Gąbka florystyczna dostarcza ciętym kwiatom wodę i substancje odżywcze, przedłużając ich trwałość.Shutterstock Gąbka florystyczna dostarcza ciętym kwiatom wodę i substancje odżywcze, przedłużając ich trwałość.
Kwiaty same w sobie uchodzić mogą za dzieła sztuki stworzone przez naturę, ale jako część większej kompozycji zyskują nową jakość. Można z nich robić bukiety, wieńce czy girlandy. Skąd jednak bierze się je w zimie i jaką mają symbolikę?

Do najpowszechniej układanych kompozycji kwiatowych zaliczamy bukiety, które mogą składać się nie tylko z kwiatów, ale też z dodatków w postaci liści czy owoców. Zamawia się je i tworzy na różne okazje, głównie jako podarunek, ale także np. dodatek do stroju panny młodej. W tym drugim przypadku zwraca się szczególną uwagę, by był on wygodny do trzymania w dłoni przez dłuższy czas. Bukiet jest prawdopodobnie najstarszą formą kompozycji kwiatowych, gdyż został znaleziony w grobie neandertalczyka.

Z tradycjami ludowymi kojarzone są natomiast wianki, które odgrywały szczególną rolę w wierzeniach i obrzędach pogańskich. Plotły je i nosiły na głowach młode niezamężne kobiety i dziewczęta. Wianki z zapaloną na nich świeczką puszczane z nurtem rzek w Noc Kupały stanowiły wróżbę związaną z przyszłym zamążpójściem.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Botanika; s. 58
Reklama