Nie wygląda na zwycięzcę: prekursor dinozaurów, Dromomeron, przemyka się chyłkiem nad brzegiem jeziora, 212 mln lat temu, na terenie należącym dziś do Ghost Ranch w Nowym Meksyku. W pobliżu czeka olbrzymi płaz – Koskinonodon. Nie wygląda na zwycięzcę: prekursor dinozaurów, Dromomeron, przemyka się chyłkiem nad brzegiem jeziora, 212 mln lat temu, na terenie należącym dziś do Ghost Ranch w Nowym Meksyku. W pobliżu czeka olbrzymi płaz – Koskinonodon. Ilustracja James Gurney
Środowisko

Zawiłe losy dinozaurów

Odciski stóp prorotodaktyli wykazują, że przed około 250 mln lat prekursorzy dinozaurów z grupy dinozauromorfów przemierzali obszary dzisiejszych polskich Gór Świętokrzyskich.Uppsala universitet Odciski stóp prorotodaktyli wykazują, że przed około 250 mln lat prekursorzy dinozaurów z grupy dinozauromorfów przemierzali obszary dzisiejszych polskich Gór Świętokrzyskich.
Ostatnie znaleziska i przemyślenia pozwalają w nowy sposób odpowiedzieć na pytanie, jak dinozaury podbiły świat

Gdzieś na przełomie wieków, gdy byłem młodym chłopakiem i zapalonym łowcą skamieniałości, Field Museum w Chicago zdemontowało szkielet brachiozaura i postawiło na jego miejscu piękny okaz tyranozaura. W gruncie rzeczy jedna ikona dinozaura została zastąpiona drugą. Na miejsce opuszczone przez roślinożernego giganta o masie ciała dziesięciu słoni i długiej wdzięcznie wygiętej szyi wznoszącej głowę na wysokość drugiego piętra przyszedł największy i najbardziej przerażający drapieżnik o wielkości autobusu i ogromnych piłkowanych zębach zdolnych do miażdżenia najtwardszych kości.

Świat Nauki 6.2018 (300322) z dnia 01.06.2018; Ewolucja; s. 20
Reklama