Gallery Stock
Środowisko

Chmurowy paradoks

Każdego dnia chmury pokrywają przeciętnie 70% powierzchni globu, wpływając na klimat. Tutaj zakrywają szczelnie Ocean Spokojny.Getty Images Każdego dnia chmury pokrywają przeciętnie 70% powierzchni globu, wpływając na klimat. Tutaj zakrywają szczelnie Ocean Spokojny.
Czy chmury przyspieszą, czy też opóźnią tempo globalnego ocieplenia? Naukowcy są coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na to ważne dla ziemskiego klimatu pytanie

Bywa, że nienawidzę chmur. Nie dlatego, że przynoszą czasami deszcz, ale dlatego, że są trudne do zrozumienia. Chmury przyjmują rozmaite kształty i są różnych rozmiarów: delikatne, wysoko zawieszone cirrusy, puszyste cumulusy, niskie, szare stratocumulusy, które zakrywają całe niebo w posępne dni. Z powodu tej olbrzymiej różnorodności trudno jest przewidzieć, w jaki sposób chmury zareagują na zmiany zachodzące w ziemskiej atmosferze.

Klimatolodzy tacy jak ja wiedzą doskonale, dzięki danym meteorologicznym z całego świata, że nasz glob ociepla się w tej chwili i że zapewne nadal tak będzie, zarówno w tym, jak i kolejnych stuleciach.

Świat Nauki 1.2018 (300317) z dnia 01.01.2018; Klimat; s. 48
Reklama