Ryby piły rozwinęły swoje podobne do prawdziwych zęby rostralne z łusek pokrywających ciało. Ryby piły rozwinęły swoje podobne do prawdziwych zęby rostralne z łusek pokrywających ciało. Alamy
Środowisko

Ryby piły ukazują, jak mogła wyglądać wczesna ewolucja zębów

Twarde, ochronne łuski na ciele, zbudowane ze zmineralizowanych tkanek, takich jak zębina czy szkliwo, mogły dostać się w obręb otworu gębowego – to hipoteza, którą można by nazwać zewnętrzną. Ale zęby mogły też powstać na miejscu, z tej samej wewnętrznej tkanki, co skrzela.

Pewnie nikt z nas nie uważa się za istotę pokrytą łuskami, ale stwardniałe struktury za naszymi wargami wskazują na coś innego. Wedle nowych badań nad jednymi z najdziwniejszych zwierząt – rybami piłokształtnymi – zęby powstały wtedy, gdy łuski pokrywające ciała dawnych ryb sprzed 400 mln lat przesunęły się w pobliże ich pysków. Już te wczesne zęby okazały się dla pierwszych ryb zaopatrzonych w szczęki znaczącym usprawnieniem. „Przy pobieraniu pokarmu zawsze warto mieć czym złapać i utrzymać ofiarę, chyba że jedynym naszym pożywieniem jest plankton” – mówi paleontolog z Uppsala Universitet Per Ahlberg, który nie uczestniczył w obecnej pracy.

Świat Nauki 1.2023 (300377) z dnia 01.01.2023; Skaner; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Ewolucyjne ząbkowanie"
Reklama