Ludzkie życie jest wystarczającym okresem do wyselekcjonowania cech, które przekształcą lisy w udomowione zwierzęta przypominające psa. Ludzkie życie jest wystarczającym okresem do wyselekcjonowania cech, które przekształcą lisy w udomowione zwierzęta przypominające psa. National Geographic
Środowisko

Jak stworzyć psa

Naukowcy i Lisy pozują do zdjęcia przed ich syberyjskim instytutem (1 i 2). Autorka Ludmiła Trut bawi się z Penką, córką Puszynki, (3); obydwa lisy mieszkały z Trut w roku 1974.National Geographic Naukowcy i Lisy pozują do zdjęcia przed ich syberyjskim instytutem (1 i 2). Autorka Ludmiła Trut bawi się z Penką, córką Puszynki, (3); obydwa lisy mieszkały z Trut w roku 1974.
Niezwykły eksperyment syberyjski pozwolił przyspieszyć ewolucję i powtórzyć akt udomowienia

Zwierzę podbiega, wywijając ogonem i wpatrując się we mnie ufnymi i radosnymi oczami. Wskakuje mi na ręce i węszy po twarzy, jakby było psem. Ale to nie pies – to lis. Lis, który wygląda i zachowuje się jak pies. I on, i gromada jego współtowarzyszy to wynik 58 pokoleń hodowlanej selekcji, której celem było odkrycie tajemnic udomowienia, a w szczególności wykazanie, jak ludzie przekształcili wilka w psa.

Mam 83 lata. Kiedy spoglądam wstecz na doświadczenia, którym poświęciłam trzy czwarte życia, moje myśli biegną czasami ku powiastce filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały Książę i przestrodze, jakiej udzielił księciu lis: „zawsze będziesz odpowiadał za wszystkich, których oswoiłeś”.

Świat Nauki 6.2017 (300310) z dnia 01.06.2017; Genetyka; s. 64
Reklama