Licznie spotykane na kwiatach pszczoły samotne różnią się od pszczoły miodnej wielkością, ubarwieniem różnych części ciała, użyłkowaniem skrzydeł, a często nawet sposobem gromadzenia pyłku. Licznie spotykane na kwiatach pszczoły samotne różnią się od pszczoły miodnej wielkością, ubarwieniem różnych części ciała, użyłkowaniem skrzydeł, a często nawet sposobem gromadzenia pyłku. Shutterstock
Środowisko

Osy kontra pszczoły: pojedynek na spryt i umiejętności

Wiele wskazuje na to, że pszczoły i osy to intelektualna elita owadziego świata. Tak w jednym, jak i w drugim wypadku ich mózgi są wypełnione ciałami grzybkowatymi, będącymi odpowiednikami kory mózgowej u kręgowców.

Człowiek patrzy na owady jak na istoty marne z natury i użyteczne tylko w znaczeniu „co z nich mamy”, więc tym bardziej dziwią go coraz częściej ujawniane sprawności os i pszczół w takich dziedzinach jak organizacja społeczna, zdolności budowlane czy przejawy elastycznego działania, a nawet myślenia.

Niektóre pszczołowate, jak ta z rodzaju c, poszły swoją drogą ewolucji. Same nie wychowują potomstwa, eksploatują gniazda innych pszczół, a także przybrały typowy „osowaty” wygląd.Marek KozłowskiNiektóre pszczołowate, jak ta z rodzaju c, poszły swoją drogą ewolucji. Same nie wychowują potomstwa, eksploatują gniazda innych pszczół, a także przybrały typowy „osowaty” wygląd.

Miesięcznik „New Scientist” podjął ostatnio karkołomną próbę (zaznaczył to sam autor artykułu) zestawienia różnych sprawności u obu tych grup owadów, rozpatrując po kolei takie dziedziny jak porozumiewanie się (wygrały pszczoły), zachowania rozumne (remis), sprawność budowlana (wygrały osy), pożyteczność dla człowieka (oczywiście pszczoły), życiowy spryt (wygrały osy), zdolności nawigacyjne (remis), bioróżnorodność (w rozumieniu liczby gatunków; wygrały osy) i elegancja żądlenia (wygrały osy).

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Etomologia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Osy kontra pszczoły"
Reklama