Od lewej: reakcja na światło padające z góry, brak światła i światło padające z boku. Od lewej: reakcja na światło padające z góry, brak światła i światło padające z boku. Indigo
Środowisko

Blaski i cienie, czyli jakie światło roślinom daje życie, a jakie je zabija

Efekt zależy od dawki. Wpływ na roślinę związany jest też z rodzajem działającego na nią światła i może dotyczyć wielu reakcji fizjologicznych.

Kiedy wybieramy rośliny, czy to doniczkowe, czy ogrodowe, jedną z kluczowych kwestii, jakie musimy wziąć pod uwagę, jest odpowiednia ekspozycja na światło. Niektóre należy umieścić w pełnym słońcu od strony południowej, inne w cieniu budynku albo wręcz wstawić do mieszkania. Pod tym względem klasyfikujemy gatunki czy odmiany na tzw. światłożądne i cienioznośne. To drugie określenie jest odpowiednikiem stosowanego bardziej potocznie określenia „cieniolubne”, ale jest precyzyjniejsze, bo choć rośliny te dobrze się mają w warunkach zacienienia, a nadmierne nasłonecznienie mogłoby doprowadzić do ich obumarcia, to mniejsza ilość światła nie była powodem ich powstania w toku ewolucji.

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Botanika; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Blaski i cienie roślinnego życia"
Reklama