Cestum veneris – jeden z największych żebropławów, dochodzący do 1,5 m długości. „Pasem Wenus” został nazwany na cześć noszonego na piersi atrybutu bogini miłości, w którym – jak pisał Homer – „wszystkie rozkoszy uroki się mieszczą”. Cestum veneris – jeden z największych żebropławów, dochodzący do 1,5 m długości. „Pasem Wenus” został nazwany na cześć noszonego na piersi atrybutu bogini miłości, w którym – jak pisał Homer – „wszystkie rozkoszy uroki się mieszczą”. ALEXANDER SEMENOV/SPL/ / EAST NEWS
Środowisko

Nerwy bez przerwy, czyli żebropławy robią bałagan w ewolucji

Żebropławy wywracają wizję początków wszystkich zwierząt, w tym ludzi. Ta mało znana grupa morskich stworzeń każe też zrewidować wiedzę o rozwoju układu nerwowego.

Żebropławy nie są ani popularne, ani sławne, ale staną się takie. Jestem tego pewien – mówi dr Pawel Burkhardt z University of Bergen w Norwegii. Ten badacz stał na czele zespołu, którego praca, opublikowana w kwietniu w „Science”, skierowała na tę mało znaną grupę zwierząt światła jupiterów. Naukowcy udowodnili, że żebropławy mają układ nerwowy odmienny od wszystkich pozostałych zwierząt.

Reklama