Trekking z wielbłądami na Saharze to duża atrakcja turystyczna w Maroku. Trekking z wielbłądami na Saharze to duża atrakcja turystyczna w Maroku. Shutterstock
Środowisko

Pustynne zwierzę z Arktyki

Paracamelus, czyli wielbłąd żyjący ok. 3,5 mln lat temu w Arktyce. Jego skamieniałe szczątki odkryto na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere’a. Był wtedy zwierzęciem leśnym.Julius T. Csotonyi Paracamelus, czyli wielbłąd żyjący ok. 3,5 mln lat temu w Arktyce. Jego skamieniałe szczątki odkryto na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere’a. Był wtedy zwierzęciem leśnym.
Historia wielbłądów, nie tylko ta najnowsza, zaskakuje. Zwierzęta symbolizujące spalone słońcem pustynie zamieszkiwały kiedyś Arktykę. Są niezwykle odporne na odwodnienie. Ich mleko robi teraz karierę, a futro i skóra inspirują technologów.

Podczas badań terenowych, prowadzonych w latach 2006–2010 przez zespół naukowców z Canadian Museum of Nature w Ottawie, odkryto skamieniałe ślady rodzaju Paracamelus, przodka współczesnych wielbłądów, który występował na dalekiej północy co najmniej 3,4 mln lat temu. Fragmenty kości świadczące, że mógł mieć do 2,7 m wysokości, znaleziono na Wyspie Ellesmere’a, leżącej na zachód od północnego krańca Grenlandii. Ta obecnie skuta lodem przez większą część roku kraina była kiedyś znacznie cieplejsza.

Wiedza i Życie 9/2023 (1065) z dnia 01.09.2023; Zoologia; s. 30
Reklama