Wysypiska śmieci w południowej Hiszpanii zmieniają się w zimowiska dla bocianów białych, które rezygnują z dalszej podróży do Afryki. Wysypiska śmieci w południowej Hiszpanii zmieniają się w zimowiska dla bocianów białych, które rezygnują z dalszej podróży do Afryki. Shutterstock
Środowisko

Polskie bociany lądują w pół drogi. Znalazły sobie wielki supermarket

Wydawałoby się, że wiemy już wszystko o bocianach białych i ich corocznych podróżach pomiędzy Europą i Afryką. A jednak nie. Czasy się bowiem zmieniają, a wraz z nimi swoje zwyczaje modyfikują także te ptaki, cieszące się w wielu krajach, w tym w Polsce, olbrzymim respektem.

Migracje bocianów odbywają się dwiema drogami – wschodnią przez Bliski Wschód do Afryki Wschodniej, a nawet Południowej, oraz zachodnią przez Cieśninę Gibraltarską do Afryki Zachodniej. Tyle że osobniki korzystające z tej drugiej drogi coraz częściej pokonują tylko połowę trasy, ponieważ rajem dla nich okazały się wysypiska na Półwyspie Iberyjskim. Jednemu z nich, znajdującemu się w pobliżu miejscowości Los Barrios w Andaluzji, przyjrzał się zespół ornitologów pod kierownictwem Cosmego Lópeza-Calderóna z Estación Biológica de Dońana CSIC w Sewilli.

Wiedza i Życie 10/2023 (1066) z dnia 01.10.2023; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Bociany odlatują… na wysypiska"
Reklama