Oszlifowany szmaragd. Zieloną barwę nadaje mu domieszka chromu. Oszlifowany szmaragd. Zieloną barwę nadaje mu domieszka chromu. Shutterstock
Środowisko

Podróże szmaragdów

Złoty bizantyjski naszyjnik ze szmaragdami, pochodzący z VI w., odnaleziony w 1909 r. w Egipcie.Alamy/Indigo Złoty bizantyjski naszyjnik ze szmaragdami, pochodzący z VI w., odnaleziony w 1909 r. w Egipcie.
Nie są tak twarde jak diamenty, ale równie trwałe i znacznie rzadsze. To cud, że w ogóle istnieją. Najpierw długo wędrowały przez skorupę ziemską ku górze, a potem wraz z ludźmi przemierzały glob.

Ziemia to prawdziwa skarbnica minerałów, czyli związków chemicznych lub pierwiastków uformowanych w kryształy. Doliczono ich się już ponad 6 tys. i wciąż odnajdywane są nowe. Każdy minerał ma niepowtarzalną budowę wewnętrzną oraz właściwości. Spośród tych tysięcy tylko ok. 100 jest wykorzystywanych jako kamienie jubilerskie, służące nam do ozdoby. Biżuterię zaczęliśmy nosić wcześniej niż ubranie. W jaskiniach Izraela i Maroka znaleziono naszyjniki z muszelek liczące ponad 100 tys. lat. Muszle jednak nie są kryształami.

Wiedza i Życie 11/2023 (1067) z dnia 01.11.2023; Mineralogia; s. 52
Reklama