Barwy pokazują rozkład podpowierzchniowych temperatur w obrębie Pętli w Chicago. Barwy pokazują rozkład podpowierzchniowych temperatur w obrębie Pętli w Chicago. Alessandro F. Rotta Loria (dane dotyczące temperatury); OpenStreetMap (mapa bazowa) (CC BY-SA 2.0)
Środowisko

Grunt pod miastami się grzeje, konstrukcje budynków słabną

Miejskie ulice, chodniki i dachy pochłaniają ciepło, sprawiając, że niektóre strefy miejskie są nawet o ponad 3°C cieplejsze niż obszary wiejskie w ciągu dnia – i o 12 w nocy. Te „miejskie wyspy ciepła” mogą wędrować pod ziemię, ponieważ ciepło miejskie rozprasza się w dół, a piwnice, tunele metra i inna infrastruktura podziemna również stale emitują ciepło do otaczającego gruntu.

Podziemne ciepło narasta wraz z ocieplaniem się planety. Nowa praca dotycząca śródmiejskiego obszaru Chicago pokazuje, w jaki sposób podziemne hotspoty w pierwszej kolejności zagrażają obiektom, które emitują ciepło – zmiany temperatury mogą powodować rozszerzanie się i kurczenie gruntu w takim stopniu, że wywołuje to uszkodzenia. „Choć nikt nie zdawał sobie z tego sprawy, śródmieście Chicago uległo odkształceniom” – mówi autor pracy Alessandro F. Rotta Loria, inżynier budownictwa lądowego i środowiskowego z Northwestern University.

Świat Nauki 11.2023 (300387) z dnia 01.11.2023; Skaner; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Podziemna pogoda"
Reklama