Ilustracja Goñi Montes
Środowisko

Stratosferyczna loteria

Jak siarka zakrywa Słońce
Wulkany, pożary roślinności naturalnej i inne źródła emitują dwutlenek siarki (SO2). Po dotarciu do stratosfery gaz wchodzi w reakcje chemiczne, w wyniku których powstają cząsteczki kwasu siarkowego (H2SO4) o średnicy mikrometra. Ten aerozol może unosić się w atmosferze nawet trzy lata, odbijając promieniowanie słoneczne i zmniejszając temperaturę na powierzchni lądów i oceanów.Infografika Lucy Reading-Ikkanda Jak siarka zakrywa Słońce Wulkany, pożary roślinności naturalnej i inne źródła emitują dwutlenek siarki (SO2). Po dotarciu do stratosfery gaz wchodzi w reakcje chemiczne, w wyniku których powstają cząsteczki kwasu siarkowego (H2SO4) o średnicy mikrometra. Ten aerozol może unosić się w atmosferze nawet trzy lata, odbijając promieniowanie słoneczne i zmniejszając temperaturę na powierzchni lądów i oceanów.
Ponieważ globalne ocieplenie czyni szybkie postępy, niektórzy naukowcy uważają, że powinniśmy zmodyfikować atmosferę i zablokować część światła słonecznego, nawet gdyby to zmniejszyło opady deszczu i zaszkodziło uprawom

Wrześki poranek 12 lutego 2023 roku dwaj mężczyźni zaparkowali samochód na otwartym terenie w Winnebago na przedmieściach Reno w stanie Nevada. Rozpalili przenośny grill, na którym podgrzali garść zmielonej na proszek siarki. Do góry zaczął się unosić strumień bezbarwnego gazu – dwutlenku siarki (SO2). Wokół rozniosła się woń zgniłych jajek. Za pomocą kupionego w sklepie odkurzacza mężczyźni wtłoczyli gaz do balonu o średnicy plażowego parasola. Balon uzupełnili helem, by mógł się unieść w powietrze, doczepili do niego kamerę oraz czujnik GPS i w końcu wypuścili.

Świat Nauki 11.2023 (300387) z dnia 01.11.2023; Zmiana klimatu; s. 32
Reklama