W projekcie Cetacean Translation Initiative (CETI) do prób zrozumienia wokalizacji kaszalotów wykorzystuje się uczenie maszynowe. W projekcie Cetacean Translation Initiative (CETI) do prób zrozumienia wokalizacji kaszalotów wykorzystuje się uczenie maszynowe. Minden Pictures
Środowisko

Rozmowy ze zwierzętami

Charakterystyczne dla danego regionu wokalizacje wron nowokaledońskich, znanych z umiejętności wytwarzania narzędzi, być może zostaną rozszyfrowane dzięki SI.Auscape International Pty Ltd/Alamy Stock Photo Charakterystyczne dla danego regionu wokalizacje wron nowokaledońskich, znanych z umiejętności wytwarzania narzędzi, być może zostaną rozszyfrowane dzięki SI.
Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować nasz pogląd na komunikowanie się zwierząt

Pod grubym baldachimem lasu na odległej wyspie na południowym Pacyfiku, ciemne błyszczące oczy siedzącej na gałęzi wrony nowokaledońskiej śledzą okolicę. Ptak ostrożnie odłamuje kawałek gałęzi i dziobem odrywa zbędne liście; pozostaje drewniany haczyk. Wrona jest perfekcjonistką – jeśli efekt nie będzie satysfakcjonujący, zacznie od nowa. Gdy uzna utworzone narzędzie za dobre, wtyka je w szczelinę w drzewie i wyławia nim wijące się larwy.

Wrona nowokaledońska to jeden z niewielu ptaków, o których wiadomo, że korzystają z narzędzi, co dawniej przypisywano wyłącznie ludziom.

Świat Nauki 11.2023 (300387) z dnia 01.11.2023; Etologia; s. 48
Reklama