Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Psie oczy. Skąd się wziął ich kolor

Wiadomo, dlaczego oczy psów najczęściej są brązowe.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Ponad 90% ras psów domowych ma ciemne tęczówki, choć wszystkie pochodzą od wilków o miodowożółtych oczach. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku innych cech – budowy ciała czy okrywy włosowej – również kolor psich oczu jest wynikiem działań człowieka. W trakcie procesu udomowienia nasi przodkowie preferowali osobniki o ciemnych oczach, bo wydawały im się bardziej przyjazne i łagodniejsze.

O wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Naukowego Teikyo w Japonii można przeczytać na łamach „Royal Society Open Science”. W ich ramach przeanalizowano kolory tęczówek 22 wilków szarych i 81 psów należących do 35 ras. W porównaniu do dzikich krewnych oczy naszych pupili są ciemniejsze i dodatkowo wzbogacone o rdzawe tony. Następnie 12 zdjęć psów zmodyfikowano w programie komputerowym tak, by w jednej wersji były brązowe, a w drugiej niebieskie. Przygotowano także specjalną ankietę, która pod ocenę poddawała wybrane cechy zwierząt, m.in. inteligencję, agresywność, ufność, dojrzałość, oraz ludzką chęć do adopcji czy kontaktu z nimi. Zdjęcia wraz z kwestionariuszami przekazano 76 uczestnikom badania. Okazało się, że jako przyjaźniejsze postrzegali oni psy o ciemnych oczach, ale ich kolor nie wpływał na chęć interakcji ze zwierzęciem. Określano je też jako mniej inteligentne i młodsze, przypominające szczenięta.

W porównaniu do dzikich krewnych oczy naszych pupili są ciemniejsze i dodatkowo wzbogacone o rdzawe tony.PixabayW porównaniu do dzikich krewnych oczy naszych pupili są ciemniejsze i dodatkowo wzbogacone o rdzawe tony.

Podobne wyniki uzyskano w drugim etapie badania, kiedy ankietę w formie on-line zaprezentowano kolejnym 66 osobom.

Badacze tłumaczą, że preferencja ciemnego koloru oczu może wiązać się z rozmiarem źrenicy. Ciemna tęczówka sprawia, że źrenica wydaje się większa, dlatego kojarzy się nam z młodymi osobnikami i niemowlętami, wobec których wykazujemy chęć opieki. Podobne odczucia nasi przodkowie mogli żywić w stosunku do pierwszych udomawianych osobników.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 2/2024 (1070) z dnia 01.02.2024; Sygnały; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Psie oczy"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną