Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Jak uratować świat i naprawdę ograniczyć emisje. Takiej rewolucji jeszcze nie robiliśmy

I wrócą dreszcze? Jak uniknąć ryzyka nowego plejstocenu
Środowisko

I wrócą dreszcze? Jak uniknąć ryzyka nowego plejstocenu

Przed 8,2 tys. lat, kiedy reszta świata się ogrzewała, Europa nagle pogrążyła się na 200 lat w chłodzie. Stało się tak, bo północny Atlantyk poskąpił jej ciepła. Jesteśmy blisko powtórzenia się tego scenariusza.

Negacjonizm ma się dobrze. Szczególnie jego nowa odmiana
Środowisko

Negacjonizm ma się dobrze. Szczególnie jego nowa odmiana

Kryzys klimatyczny nasila się i wymaga szybkich działań. Tymczasem w bogatych demokracjach rośnie opór przeciwko ekologicznej transformacji. Jaki mechanizm tu działa? Wyjaśniają polscy socjologowie.

Rekordowo ciepły 2023 r. zmusza do rozmów o transformacji energetycznej. Tylko że podobnej rewolucji jeszcze nie przeprowadzaliśmy. A szukanie podpowiedzi w historii prowadzi do paradoksalnych odkryć.

Rewolucja przemysłowa i zapoczątkowana przez nią epoka węgla i stali miała swój początek na Wyspach Brytyjskich. Spektakularnym wyrazem roli ich mieszkańców w wyścigu do nowoczesności stała się Wystawa Światowa zorganizowana w 1851 r. w Londynie – w specjalnie z tego powodu skonstruowanym Pałacu Kryształowym. Budowla przypominająca gigantyczną szklarnię stała się symbolem wiktoriańskiej modernizacji. Mieniła się od odbłysków na szklanych taflach osadzonych w metalowych stelażach, skutecznie odwracając uwagę od mało nowoczesnego faktu: najważniejszym – biorąc pod uwagę masę – materiałem wykorzystanym podczas budowy Pałacu było drewno.

Reklama