Grafika anonimowego niderlandzkiego autora zatytułowana „Surowa zima 1740 r.”. Ukazała się w książce z połowy XVIII w. Obecnie w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie. Grafika anonimowego niderlandzkiego autora zatytułowana „Surowa zima 1740 r.”. Ukazała się w książce z połowy XVIII w. Obecnie w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie. Rijksmuseum
Środowisko

Kiedy w Europie padł rekord chłodów

Badacze, którzy wyniki swoich analiz opublikowali w czasopiśmie „Climate of the Past”, wyliczyli, że średnia temperatura tej zimy była aż o 4 st. C niższa w porównaniu z przeciętną środkowoeuropejską dziś.

Badaniami objęto okres od początku XV do końca XX w., czyli sześć stuleci. W ciągu czterech pierwszych klimat w Europie stopniowo się ochładzał. Panowała u nas tzw. mała epoka lodowa, która zakończyła się w połowie XIX w. wraz z nastaniem epoki przemysłowej. Najchłodniejsze były wieki XVII i XVIII. Zimą lód skuwał regularnie i na wiele miesięcy przybrzeżne wody Bałtyku oraz rzeki Niżu Europejskiego. W Alpach lodowce wylewały się z dolin i podchodziły pod wioski, których mieszkańcy urządzali procesje, modląc się, aby natura im odpuściła.

Wiedza i Życie 8/2024 (1076) z dnia 01.08.2024; Sygnały; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Najzimniejszy rok w naszej części Europy"
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >