Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Hiromu Hashiwaki / Archiwum
Środowisko

Świerszcz, mrówka i japońska roślina: opowieść o podwójnej specjalizacji

Udowodniono już, że u wielu gatunków nasiona przenoszą zarówno ptaki, jak i króliki. Wygląda jednak na to, że rośliny o ciemniejszej barwie kwiatostanów i o drożdżowym zapachu używają innych roznosicieli.

Ta roślina rośnie na jednej z wysp południowo-zachodniej Japonii. Od innych przedstawicieli swego królestwa różni się tym, że utraciła kolor zielony i związane z tym właściwości. Owszem, w naszej florze są tego też typu rośliny. To na przykład płożąca się kanianka czy gatunki z rodzaju zaraza. Tych należących do rodzaju Balanophora u nas jednak nie ma.

Balanophora subcupularis i jej kwiatowi goście. (A) Grzybopodobna, niefotosyntetyzująca roślina B. subcupularis w swoim naturalnym środowisku. (B) Mrówka Aphaenogaster famelica odwiedzająca kwiatostan. (C) Mrówka Pheidole nodus odwiedzająca kwiatostan. (D) Świerszcz wielbłądzi Diestrammena robusta odwiedzający kwiatostan. (E) Karaluch Margattea satsumana odwiedzający kwiatostan. (F) Karaczan Symploce striata odwiedzający kwiatostan.Hiromu Hashiwaki/ArchiwumBalanophora subcupularis i jej kwiatowi goście. (A) Grzybopodobna, niefotosyntetyzująca roślina B. subcupularis w swoim naturalnym środowisku. (B) Mrówka Aphaenogaster famelica odwiedzająca kwiatostan. (C) Mrówka Pheidole nodus odwiedzająca kwiatostan. (D) Świerszcz wielbłądzi Diestrammena robusta odwiedzający kwiatostan. (E) Karaluch Margattea satsumana odwiedzający kwiatostan. (F) Karaczan Symploce striata odwiedzający kwiatostan.

Wszystkie rośliny bezzieleniowe mają znacznie zmniejszone wielkość i różnorodność nasion.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >