U pigmejek karłowatych w głównej mierze to samiec zajmuje się młodymi. U pigmejek karłowatych w głównej mierze to samiec zajmuje się młodymi. Shutterstock
Środowisko

Kiedy matką jaj jest ojciec

Mniej więcej przez dwa miesiące inkubacji bardzo rzadko schodzi z gniazda. Sporadycznie pobiera pokarm oraz wodę i prawie w ogóle się nie wypróżnia. Podczas całego tego okresu traci nawet 30 proc. masy ciała. Tak postępuje samiec emu. I nie jest jedynym kręgowcem, który samodzielnie dba o młode.

Mogłoby się wydawać, że miłość matczyna powinna dotyczyć każdego zwierzęcia, a samica jest jakby zobligowana do tego, by zrobić wszystko dla swoich młodych. Ten kanon myślenia dotyczy głównie ssaków i wynika zapewne z tego, że to samice produkują mleko – jedyny pokarm, którym żywią się nowo narodzone młode. W większości przypadków, gdy umiera matka, umiera również młode, które nie może pozyskać odpowiedniego pokarmu, a mamki zastępcze zdarzają się rzadko. Podczas karmienia u ssaków wytwarza się także unikalna więź między młodym a matką, dlatego zwierzęta te nierzadko stawiane są za wzór macierzyństwa.

Wiedza i Życie 5/2025 (1085) z dnia 01.05.2025; Zoologia; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Ojcomatki"
Reklama