Ilustracja Jay Bendt
Struktura

Naukowcy, przyznajcie, że macie poglądy!

Naomi Oreskes jest profesorem historii nauki na Harvard University. Jest autorką książki Why Trust Science? (Princeton University Press, 2019) i współautorką Discerning Experts (University of Chicago, 2019).Nick Higgins Naomi Oreskes jest profesorem historii nauki na Harvard University. Jest autorką książki Why Trust Science? (Princeton University Press, 2019) i współautorką Discerning Experts (University of Chicago, 2019).
W miarę jak w Stanach Zjednoczonych przezwyciężane są podziały ostatnich lat, a środowisko naukowe usiłuje odbudować społeczne zaufanie do nauki, badacze mogą odczuwać pokusę zapewniania o swojej neutralności. Zakładają więc, że neutralność względem wartości jest warunkiem koniecznym zdobycia publicznego zaufania i że da się ją osiągnąć. Jednak wiele wskazuje, że ani pierwsze, ani drugie założenie nie jest prawdziwe.

Najnowsze badania nad komunikowaniem się wykazały, że ludzie są bardziej skłonni zaakceptować jakąś wiadomość, jeśli pochodzi ona od zaufanej osoby. Na ogół kimś takim są szanowani członkowie ich własnych społeczności – nauczyciele, przywódcy religijni, przedsiębiorcy, miejscowi lekarze i pielęgniarki. Dlatego jedną ze strategii budowania zaufania jest tworzenie przez naukowców powiązań między ich laboratoriami, instytutami i wydziałami uniwersyteckimi a społecznościami, w których żyją i pracują.

Świat Nauki 5.2021 (300357) z dnia 01.05.2021; Obserwacje; s. 74
Reklama