Mumia pawiana, znaleziona w grobowcu KV51 w Dolinie Królów, kryje w sobie, jak się wydaje, szczątki królewskiego ulubieńca. Mumia pawiana, znaleziona w grobowcu KV51 w Dolinie Królów, kryje w sobie, jak się wydaje, szczątki królewskiego ulubieńca. Richard Barnes
Struktura

Jak bakterie uczyniły małpy świętymi

Mumia pawiana EA6736, znaleziona na terenie świątyni Chonsu w Luksorze i naszyjnik należący do Tutenchamona to jedne z wielu przykładów pawianów płaszczowych jako motywów staroegipskiej sztuki i religii.British Museum Mumia pawiana EA6736, znaleziona na terenie świątyni Chonsu w Luksorze i naszyjnik należący do Tutenchamona to jedne z wielu przykładów pawianów płaszczowych jako motywów staroegipskiej sztuki i religii.
Badania żyjących i zmumifikowanych pawianów pokazują, dlaczego dawni Egipcjanie czcili te lubiące wschody słońca zwierzęta.

W zbiorach British Museum w Londynie znajduje się mumia o niezbyt wyszukanej nazwie EA6736. Została znaleziona w świątyni Chonsu w Luksorze w Egipcie i jest datowana na czasy Nowego Państwa (między 1550 a 1069 p.n.e.). Dopiero przy bliższym oglądzie wychodzi na jaw, co w sobie kryje. Pod rozdartymi w kilku miejscach bandażami można dostrzec fragmenty futra. W okolicach palców stóp widać paznokcie sprawiające wrażenie pazurów. A na zdjęciach rentgenowskich rozpoznajemy czaszkę o długim i typowo małpim pysku.

Świat Nauki 1.2022 (300365) z dnia 01.01.2022; Prymatologia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnice świętych małp"
Reklama