Jedna z kobiet Aszaninków przy świętym drzewie kapokowym. Jedna z kobiet Aszaninków przy świętym drzewie kapokowym. André Dib
Struktura

Apiwtxa pokazują światu, jak żyć z naturą, a nie jej kosztem

Mapa sytuacyjna.Mapa Mapping Specialists Mapa sytuacyjna.
Tubylcze plemię w Amazonii proponuje, żeby w miejsce ideologii nieustannego „postępu”, wzrostu ekonomicznego i gospodarki opartej na eksploatacji natury, wprowadzić inny system społeczny i gospodarczy. Taki, w którym współpraca zajmuje wyższe miejsce niż rywalizacja, i w którym każda istota odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu całości.

W lipcu ubiegłego roku rdzenny lud Aszaninków z zachodniej Amazonii postanowił, kierowany przeczuciem, przedsięwziąć wielką tradycyjną wędrówkę. Gdy szaman orzekł, że to może być ich ostatnia szansa na pokój i beztroskie życie, grupa ponad 200 przedstawicieli Aszaninków z osad Sawawo i Apiwtxa nad rzeką Amônia w Brazylii i Peru udała się na łodziach ku źródłom położonym w obszarze dziewiczej dżungli. Była to pora sucha, kiedy wody rzeki są czyste i przejrzyste, dzieci mogą się w nich bezpiecznie kąpać, a rozgwieżdżone nocą niebo pozwala na spokojną kontemplację.

Świat Nauki 7.2022 (300371) z dnia 01.07.2022; Antropologia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Plan na życie"
Reklama