Jedną ze stypendystek jest mgr Karolina Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która została również laureatką przyznawanego w ramach programu START Stypendium im. Barbary Skargi. Zainteresowania badawcze Karoliny Finc koncentrują się wokół plastyczności mózgu. W szczególności interesuje ją, w jaki sposób funkcjonuje mózg w trakcie procesów poznawczych i procesów uczenia się. Stypendystka START w swoich badaniach łączy najnowsze osiągnięcia neuronauki poznawczej oraz nauki o sieciach. Jedną ze stypendystek jest mgr Karolina Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która została również laureatką przyznawanego w ramach programu START Stypendium im. Barbary Skargi. Zainteresowania badawcze Karoliny Finc koncentrują się wokół plastyczności mózgu. W szczególności interesuje ją, w jaki sposób funkcjonuje mózg w trakcie procesów poznawczych i procesów uczenia się. Stypendystka START w swoich badaniach łączy najnowsze osiągnięcia neuronauki poznawczej oraz nauki o sieciach. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
Struktura

100 najzdolniejszych młodych naukowców ze stypendiami START FNP

Wyróżnienie w konkursie zdobył także mgr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uznanie recenzentów wzbudził wybitny dorobek młodego badacza w zakresie astronomii. Jego prace przyczyniły się m.in. do zrozumienia mechanizmów wybuchów i ewolucji gwiazd nowych. Stworzył wyjątkowy w skali światowej atlas gwiazd nowych klasycznych.Magdalena Wiśniewska-Krasińska Wyróżnienie w konkursie zdobył także mgr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uznanie recenzentów wzbudził wybitny dorobek młodego badacza w zakresie astronomii. Jego prace przyczyniły się m.in. do zrozumienia mechanizmów wybuchów i ewolucji gwiazd nowych. Stworzył wyjątkowy w skali światowej atlas gwiazd nowych klasycznych.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 26. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je 100 młodych badaczy. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką Fundacja przeznaczy na stypendia START w 2018 roku, wynosi około 3 mln złotych

Start jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem Fundacji. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2900 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Stypendia START kierujemy do osób, które są na kluczowym etapie życia, kiedy podejmują decyzję o kontynuacji bądź porzuceniu pracy badawczej.

Świat Nauki 7.2018 (300323) z dnia 01.07.2018; Warto wiedzieć; s. 78
Reklama