Florence Nightingale w Londynie kilka miesięcy po powrocie z wojny. Mniej więcej  w tym właśnie czasie zaczęła zajmować się  danymi i metodami ich wizualizacji. Florence Nightingale w Londynie kilka miesięcy po powrocie z wojny. Mniej więcej w tym właśnie czasie zaczęła zajmować się danymi i metodami ich wizualizacji. Getty Images
Struktura

Florence Nightingale pokazała na wykresie, czym się różni życie od śmierci

Podjęła starania, aby wpłynąć na umysły generałów, oficerów medycznych i parlamentarzystów. Ich słaba umiejętność operowania danymi czyniła ich głuchymi na argumenty statystyczne, które pomogłyby im uzmysłowić sobie fakty. Nightingale ze swoim ścisłym umysłem musiała przekonywać ludzi o przeciętnej inteligencji piastujących nieprzeciętne stanowiska.

Latem 1856 roku florence nightingale wróciła z wojny wściekła. Jako przełożona pielęgniarek w rozległej sieci brytyjskich szpitali wojskowych, była świadkiem agonii tysięcy żołnierzy leżących na brudnych oddziałach. Armię dziesiątkowały choroby zakaźne. Nightingale zdała sobie wtedy sprawę, że „okropności wojny” to nie tylko kule wroga.

Zyskała przydomek „Damy z lampą”, ponieważ przeprowadzała nocne obchody sal przy świetle papierowego lampionu.

Świat Nauki 10.2022 (300374) z dnia 01.10.2022; Historia nauki; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja Florence Nightingale"
Reklama