Atak: Jeden miksotrof, Dinophysis (z prawej) wysysa fotosyntetyzujące organelle z innego, Mesodinium. Atak: Jeden miksotrof, Dinophysis (z prawej) wysysa fotosyntetyzujące organelle z innego, Mesodinium. Ilustracja Mark Ross Studios
Struktura

Bestie doskonałe

Małe potwory: Miksotrofy nie są jednorodną grupą. Niektóre, takie jak Ceratium (Tripos) furca potrafią same fotosyntetyzować, ale także polują.Science Source Małe potwory: Miksotrofy nie są jednorodną grupą. Niektóre, takie jak Ceratium (Tripos) furca potrafią same fotosyntetyzować, ale także polują.
Miksotrofy, maleńkie organizmy morskie, które polują jak zwierzęta, ale rosną jak rośliny, to niedoceniony, ale kluczowy element ziemskiego ekosystemu. Mogą limitować populacje ryb i modyfikować tempo globalnego ocieplenia

Promienie letniego słońca migoczą na powierzchni wody. Znajdujemy się u wybrzeży Hiszpanii. Morze jest spokojne i łagodne. Tuż pod powierzchnią wody niewidoczny dla oczu unosi się mikroskopijny plankton, zataczając leniwe kręgi, pochłaniając energię słoneczną i wykorzystując ją, dzięki fotosyntezie, do wytworzenia substancji odżywczych.

Nagle coś się zaczyna dziać. W pobliżu pojawia się wyposażone w liczne rzęski stworzenie o nazwie Mesodinium. Ze swoimi 22 µm długości jest olbrzymem w porównaniu z planktonicznym drobiazgiem mierzącym trzy-cztery mikrony.

Świat Nauki 5.2018 (300321) z dnia 01.05.2018; Biologia morska; s. 20
Reklama