Basen Morza Śródziemnego: dane ze sztucznego satelity wykazują, że w ostatnich latach sztucznie oświetlona powierzchnia powiększa się co roku co najmniej o 2,2%. Basen Morza Śródziemnego: dane ze sztucznego satelity wykazują, że w ostatnich latach sztucznie oświetlona powierzchnia powiększa się co roku co najmniej o 2,2%.
Struktura

Koniec nocy

W latach 2012-2016 powierzchnia oświetlana przez sztuczne źródła światła rosła w wielu częściach Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Ponieważ przedstawione dane uwzględniają tylko źródła tradycyjne i pomijają diody LED, zmiany zostały najprawdopodobniej zaniżone. W latach 2012-2016 powierzchnia oświetlana przez sztuczne źródła światła rosła w wielu częściach Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Ponieważ przedstawione dane uwzględniają tylko źródła tradycyjne i pomijają diody LED, zmiany zostały najprawdopodobniej zaniżone.
Coraz większa część globu jest oświetlana sztucznie

Sztuczne oświetlenie w powszechnej opinii bywa uznawane za symbol postępu: marsz cywilizacji rozjaśnia mrok, noc cofa się przed dniem. Jednak olbrzymia liczba naukowców przekonuje, że jasne noce nie tylko są zmorą dla astronomów, lecz także szkodzą zwierzętom aktywnym w nocy oraz zdrowiu ludzi.

Najnowsze obserwacje wykazały, że noce są coraz jaśniejsze. Wyniki zgromadzone w latach 2012–2016, które w listopadzie minionego roku opublikowano w Science Advances, pokazują, że w tym okresie powierzchnia oświetlana sztucznie wzrastała co roku o około 2,2% (mapa).

Świat Nauki 3.2018 (300319) z dnia 01.03.2018; Skaner; s. 8
Reklama