Kamień Słońca, pełniący funkcję kalendarza u Majów. Majowie nie mieli pojęcia, kiedy zaczął się świat, ale byli przekonani, że wiedzą, kiedy się skończy.
Shutterstock
Mamy rok 2022. I 5782. I 1444. Tak mówią różne kalendarze
Choć przyzwyczailiśmy się w naszej części świata do tego, że odmierzamy daty w kalendarzu od narodzin Chrystusa, problem z rachubą czasu jest poważniejszy i starszy, niż nam się wydaje. Wystarczy wspomnieć, że trzy czwarte mieszkańców Ziemi używa do liczenia czasu innej numerologii niż nasza, a na świecie współistnieje blisko 40 różnych kalendarzy.
1 listopada 2022
To wszystko powoduje mnóstwo paradoksów, jak choćby ten, że rocznica rewolucji październikowej obchodzona jest tak naprawdę w listopadzie, a muzułmański Nowy Rok przypada za każdym razem w innym dniu, w zależności od fazy Księżyca. Historia konstruowania dokładnego i uniwersalnego kalendarza jest tak długa jak historia samej cywilizacji.
Słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskiego słowa callendae, które oznaczało pierwszy dzień każdego miesiąca. W starożytnym Rzymie arcykapłan zwoływał wtedy mieszkańców, aby ogłosić, ile będzie trwał dany miesiąc oraz kiedy przypadają dni świąteczne.
Wiedza i Życie
11/2022
(1055) z dnia 01.11.2022;
Historia mierzenia czasu;
s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Sekrety kalendarzy"