Kamień Słońca, pełniący funkcję kalendarza u Majów. Majowie nie mieli pojęcia, kiedy zaczął się świat, ale byli przekonani, że wiedzą, kiedy się skończy. Kamień Słońca, pełniący funkcję kalendarza u Majów. Majowie nie mieli pojęcia, kiedy zaczął się świat, ale byli przekonani, że wiedzą, kiedy się skończy. Shutterstock
Struktura

Mamy rok 2022. I 5782. I 1444. Tak mówią różne kalendarze

Według legendy cesarz Jimmu był pierwszym cesarzem Japonii. Od daty jego wstąpienia na tron liczony był tam „początek świata”.Indigo Według legendy cesarz Jimmu był pierwszym cesarzem Japonii. Od daty jego wstąpienia na tron liczony był tam „początek świata”.
Choć przyzwyczailiśmy się w naszej części świata do tego, że odmierzamy daty w kalendarzu od narodzin Chrystusa, problem z rachubą czasu jest poważniejszy i starszy, niż nam się wydaje. Wystarczy wspomnieć, że trzy czwarte mieszkańców Ziemi używa do liczenia czasu innej numerologii niż nasza, a na świecie współistnieje blisko 40 różnych kalendarzy.

To wszystko powoduje mnóstwo paradoksów, jak choćby ten, że rocznica rewolucji październikowej obchodzona jest tak naprawdę w listopadzie, a muzułmański Nowy Rok przypada za każdym razem w innym dniu, w zależności od fazy Księżyca. Historia konstruowania dokładnego i uniwersalnego kalendarza jest tak długa jak historia samej cywilizacji.

Słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskiego słowa callendae, które oznaczało pierwszy dzień każdego miesiąca. W starożytnym Rzymie arcykapłan zwoływał wtedy mieszkańców, aby ogłosić, ile będzie trwał dany miesiąc oraz kiedy przypadają dni świąteczne.

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Historia mierzenia czasu; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Sekrety kalendarzy"