Geofizyk Yoav Vaknin z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie podczas pomiarów paleomagnetycznych na jednym ze stanowisk archeologicznych w Izraelu. Geofizyk Yoav Vaknin z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie podczas pomiarów paleomagnetycznych na jednym ze stanowisk archeologicznych w Izraelu. Israel Antiquities Authority
Struktura

Biblia: kopalnia tematów dla geologów

Siedem lat tłustych i siedem lat chudych, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, zniknięcie wody w rzece Jordan czy słońce zatrzymane nad Gibeonem – wiele dramatycznych i barwnych historii zapisanych w Biblii budzi zainteresowanie ekspertów od nauk o Ziemi.

Debata na temat historyczności Biblii, czyli tego, czy i w jakim stopniu jest ona wiarygodnym źródłem informacji o zdarzeniach, do jakich faktycznie doszło tysiące lat temu, toczy się od dawna, a publikacjami na ten temat można by wypełnić sporych rozmiarów pokój biblioteczny. Zwykle dyskutują historycy z archeologami. Ci pierwsi analizują źródła pisane, ci drudzy – to, co znajdą w wykopaliskach. Od czasu do czasu do tej rozmowy włączają się też lingwiści analizujący język Biblii jako potencjalne niematerialne źródło wiedzy historycznej, a także geolodzy, geofizycy i astronomowie.

Wiedza i Życie 1/2023 (1057) z dnia 01.01.2023; Nauki o Ziemi; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Geologia biblijna"
Reklama