Lampa ekscymerowa oparta na chlorku kryptonu. Lampa ekscymerowa oparta na chlorku kryptonu. Columbia University Center For Radiological Research
Struktura

Bezpieczne powietrze

David Brenner bada efektywność ultrafioletu o długości fali 222 nm.Ewan Eadie David Brenner bada efektywność ultrafioletu o długości fali 222 nm.
Lampy far-UV-C są już dostępne i instalowane na całym świecie – nie tylko w budynkach, lecz także w autobusach. Niektóre są nawet sprzedawane z przeznaczeniem do użytku domowego, chociaż w tym wypadku zalecana jest ostrożność – lampy emitujące promieniowanie niewłaściwej długości fali mogą wyrządzić szkodę.

Bostoński bar, w którym Edward Nardell śpiewa piosenki kabaretowe, jest idealnym miejscem do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą powietrzną. Ale Nardell i jego publiczność są chronieni przed COVID-19 przez świecące w dół lampy UV nowego typu, które Nardell zainstalował u sufitu.

Tzw. far-UV-C (daleki ultrafiolet) to najnowsza forma bakteriobójczego promieniowania ultrafioletowego (germicidal UVGUV), stosowanego w walce z wirusem SARS-CoV-2 i innymi patogenami, które mogą łatwo zakażać drogą powietrzną osoby przebywające w zamkniętych pomieszczeniach.

Świat Nauki 2.2023 (300378) z dnia 01.02.2023; Raport. Gotowość na pandemie; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi ultrafiolet może zrewolucjonizować dezynfekcję pomieszczeń"
Reklama