Przykryta osłoną przeciwpyłową aparatura eksperymentu Archimedes, który będzie próbował zmierzyć efekt grawitacyjny „wirtualnych cząstek” wypełniających pustą przestrzeń. Przykryta osłoną przeciwpyłową aparatura eksperymentu Archimedes, który będzie próbował zmierzyć efekt grawitacyjny „wirtualnych cząstek” wypełniających pustą przestrzeń. Zdjęcie Vincent Fournier
Struktura

Fizycy schodzą pod ziemię, żeby zważyć pustkę

Wysoce precyzyjna aparatura eksperymentu Archimedes zaprojektowana została po to, by zweryfikować najbardziej skrajne przewidywanie teoretyczne w dziejach fizyki – wartości energii próżni, która wypełnia Wszechświat.

„To robi wrażenie, gdy wjeżdża się tu po raz pierwszy” – mówi Enrico Calloni, gdy nasz samochód stacza się po wybojach do tunelu kopalni na włoskiej wyspie Sardynii. Po intensywnym upale panującym na powierzchni ziemi, kontrast jest wyraźny. W ciągu kilku sekund wilgotne, chłodne powietrze wdziera się do samochodu, który pokonuje drogę w głąb. „Mam nadzieję, że nie masz klaustrofobii”. Ten wąski tunel, który prowadzi nas w niemal całkowitej ciemności na głębokość 110 m pod ziemią, jest nieco przerażający.

Świat Nauki 6.2023 (300382) z dnia 01.06.2023; Fizyka cząstek elementarnych; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile waży nic?"
Reklama