Pierwsze miejsce. Hassanain Qambari i Jayden Dickson (Australia). Zlokalizowana w siatkówce oka tarcza nerwu wzrokowego. Na żółto – astrocyty, rodzaj komórek glejowych. Pierwsze miejsce. Hassanain Qambari i Jayden Dickson (Australia). Zlokalizowana w siatkówce oka tarcza nerwu wzrokowego. Na żółto – astrocyty, rodzaj komórek glejowych. Hassanain Qambari & Jayden Dickson/Nikon Small World
Struktura

Piękno pod mikroskopem

Trzecie miejsce. Małgorzata Lisowska (Polska). Komórki nowotworu piersi.Małgorzata Lisowska/Nikon Small World Trzecie miejsce. Małgorzata Lisowska (Polska). Komórki nowotworu piersi.
Konkurs Nikon Small World jest poświęcony fotografii mikroskopowej...

Od 1975 r. zgłaszają się do niego naukowcy i hobbyści z całego świata. Warto, bo najlepsze prace prezentowane są potem na wystawach. Zdjęcia zwycięzców zdobywają nagrody pieniężne, np. za pierwsze miejsce nagroda wynosi 3 tys. dol., za drugie – 2 tys. dol. Jak wiadomo, wybór zależy od gustu jury, ale wszystkie prace wymagają zaawansowanego sprzętu i dużych umiejętności. Mnie w tym roku przeważnie bardziej podobają się zdjęcia spoza pierwszej dwudziestki. Doceniam jednak wszystkie dzieła i artystyczne wyczucie uczestników.

Wiedza i Życie 1/2024 (1069) z dnia 01.01.2024; Inne spojrzenie; s. 10
Reklama