Horyzontalny transfer DNA pomiędzy bakteriami zachodzi m.in. przez pile (cienka struktura na zdjęciu). Horyzontalny transfer DNA pomiędzy bakteriami zachodzi m.in. przez pile (cienka struktura na zdjęciu). SPL / Indigo
Struktura

Obcy w genach

Według teorii endosymbiozy mitochondria i chloroplasty to pozostałość bakterii, kiedyś wchłoniętych przez inne komórki.Shutterstock Według teorii endosymbiozy mitochondria i chloroplasty to pozostałość bakterii, kiedyś wchłoniętych przez inne komórki.
Wbrew kanonom dotychczasowej wiedzy geny krążą między bakteriami, grzybami, roślinami i zwierzętami. Różnice gatunkowe nie stanowią bariery.

Nowe geny to nowe cechy, a zatem i szansa na nowe sposoby na życie. Poszerzyć możliwości, wzbogacając własny genom, można nie tylko w efekcie rozmnażania płciowego. Od kilkudziesięciu lat naukowcy tropią geny, które zostały „ukradzione” organizmom tak dalekim ewolucyjnie, że żadną miarą nie mogłoby dojść do ich skrzyżowania. Kolejne odkrycia ujawniają, że mechanizm ten – nazwany horyzontalnym transferem genów – jest dużo powszechniejszy w przyrodzie, niż mogłoby się wydawać.

Wiedza i Życie 4/2024 (1072) z dnia 01.04.2024; Ewolucja; s. 20
Reklama