Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Od piwa do recyklingu elektroniki

Warzenie piwa zachodzi w specjalnych kotłach. Używa się drożdży piwowarskich z rodzaju Saccharomyces.Alamy/Indigo Warzenie piwa zachodzi w specjalnych kotłach. Używa się drożdży piwowarskich z rodzaju Saccharomyces.
Co łączy piwo z układami scalonymi i ogólnie sprzętem elektronicznym? Dziś niewiele, ale w przyszłości może się to zmienić, gdy naukowcy ulepszą i wdrożą nowy pomysł na odzyskiwanie cennych metali znajdujących się w sprzęcie nafaszerowanym elektroniką.

W naszych czasach taki sprzęt szybko się starzeje. Lubimy nowinki. Wczoraj kupiony smartfon za rok lub dwa zostanie przez wiele osób zastąpiony nowym – za namową producentów osaczających nas jawnymi i ukrytymi reklamami. Każdego roku na wysypiskach lądują dziesiątki milionów ton e-śmieci, w których jednak wciąż jest mnóstwo cennych metali, czasami o krytycznym znaczeniu dla gospodarki. Zaledwie kilka procent z tego bogactwa jest odzyskiwane. Paradoks polega na tym, że łatwiej (i taniej) odseparować cenne metale z rudy wydobytej z ziemi aniżeli z e-złomu, mimo że w tym drugim może ich być więcej.

Wiedza i Życie 6/2024 (1074) z dnia 01.06.2024; Sygnały; s. 7
Reklama