Jonathan Kitchen / Getty Images
Struktura

Paliwo, praca i małżeństwo, czyli matematycy o podejmowaniu decyzji

Liczby pierwsze idą w miliony. I to fajna zabawa
Struktura

Liczby pierwsze idą w miliony. I to fajna zabawa

Tysiące komputerów na całym świecie przeszukują oś liczbową, polując na rzadkie matematyczne perełki. Łowcy coraz większych liczb pierwszych, czyli podzielnych tylko przez jeden i samą siebie, angażują wielkie moce obliczeniowe i pomysły algorytmiczne w nadziei zapisania się w historii królowej nauk. [Artykuł także do słuchania]

Naukowcy dokładnie zbadali „problem najlepszego wyboru” oraz jego warianty. Zachętą było jego praktyczne znaczenie, a efektem okazało się zaskakująco eleganckie rozwiązanie.

Wyobraź sobie, że jadąc autostradą zauważyłeś, że kończy ci się paliwo. Twój GPS pokazuje 10 stacji benzynowych na trasie przed tobą. Oczywiście interesuje cię najtańsza opcja. Mijasz kilka stacji, obserwując ceny, zanim podjedziesz do takiej, której oferta wyda ci się korzystna. Czy zatrzymasz się, nie wiedząc, jakie okazje cię dalej czekają? Lub czy będziesz kontynuował jazdę, ryzykując, że nie skorzystałeś wcześniej z niższej ceny? Nie możesz wracać, więc stajesz przed wyborem „teraz albo nigdy”.

Świat Nauki 2.2025 (300402) z dnia 01.02.2025; Matematyka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Problem najlepszego wyboru"
Reklama